Безпечне освітнє середовище

Дата: 29 квітня 2020 о 21:46, Оновлено 27 квітня о 15:03

Освітнє середовище - це частина життєвого, соціального середовища людини, що є сукупністю всіх освітніх чинників, які безпосередньо чи опосередковано впливають на особистість у процесах навчання, виховання та розвитку, виховний простір, що формує особистість.

Нормативні документи

1. Концепція безпеки закладів освіти. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.04.2023 р. № 301-р

2. Лист МОН від 27.06.2019 № 1/9-414 “Деякі питання щодо створення безпечного освітнього середовища, формування в дітей та учнівської молоді ціннісних життєвих навичок”.

3.  Наказ директора ліцею "Про створення безпечного освітнього середовища".

4. Наказ "Про організацію безпечного освітнього середовища під час воєнного стану".

5. Наказ "Про психологічний супровід учасників освітнього процесу під час воєнного стану".

Рекомендації

1. Безпечна школа - Нік Вуйчич (відео)

3 сторони безпеки освітнього середовища

Джерело: https://www.pedrada.com.ua/article/2614-bezpechne-osvtn-seredovishche-zakladu-osvti

1. Психологічна.

Дослідники, які вивчають психологічно безпечне освітнє середовище та коло проблем, пов’язаних з ним, вважають, що психотравмівні ситуаціі прямо чи опосередковано впливають на фізичне та психічне здоров’я особистості.

Зокрема, до психотравмівних ситуацій в освітньому процесі належать:

- конфлікти у ланках «вчитель–учень», «учень–учень», «учень–батьки»;

- проблема адаптаціі в освітньому середовищі;

- атмосфера конкуренціі між однолітками;

- надмірна вимогливість педагогів.

2. Екологічна.

Український педагог Світлана Совгіра зазначає, що екологічно безпечне освітнє середовище – це система психолого-педагогічних умов, впливів і можливостей, які забезпечують захищеність особистості від негативного впливу екологічних чинників, що визначають оптимальність взаємодіі зі світом природи.

3. Інформаційна.

На думку українського педагога Нелі Кириленко, застосування інформаціино-комунікаціиних технологій в освіті здійснює масовий глобальний вплив на особистість. Серед негативного впливу інформації на сучасне освітнє середовище дослідниця виокремлює:

• відсутність належних механізмів контролю якості інформації, доступної через сучасні телекомунікаційні технології, що породжує проникнення в освітній простір великого обсягу недостовірної інформації,
  • неконтрольоване проникнення інформації сумнівного, агресивного змісту, яка може сприяти виникненню насильства, булінгу, кібербулінгу тощо.

Безпечне освітнє середовище забезпечує:

• наявність безпечних умов навчання та праці;
  • комфортну міжособистісну взаємодію, сприяючи емоційному благополуччю учнів, педагогів та батьків;
  • відсутність будь-яких проявів насильства та наявність достатніх ресурсів для їх запобігання;
  • дотримання прав і норм фізичної, психологічної, інформаційної та соціальної безпеки кожного учасника освітнього процесу.

Кодекс безпечного освітнього середовища

Одним із варіантів усталити систему захисту та безпеки особистості в закладі освіти є створення й запровадження Кодексу безпечного освітнього середовища (КБОС).

Кодекс безпечного освітнього середовища – це внутрішній документ закладу освіти, що:

• регулює діяльність закладу щодо запобігання порушенням прав особистості на безпеку
  • визначає способи підтримання та втручання в ситуації, загрозливі життю, здоров’ю та благополуччю особистості.

У КБОС визначають критерії фізичної, психологічної, соціальної, інформаційної безпеки учнів, відповідно до яких і розробляють конкретні дії, визначають заходи, процедури, що допоможуть учасникам освітнього процесу у випадках ризиків та загроз.

У КБОС чітко прописують:

• дії, що стосуються захисту дітей від загроз, ризиків під час перебування у закладі
  • рекомендації з забезпечення комфортних умов життєдіяльності учнів та вчителів.

Положення КБОС розроблюють усі учасники освітнього процесу – учні, педагоги і батьки – тобто враховуючи потреби і визначаючи обов’язки кожної групи.

Основні завдання КБОС:

• виявити чинники, що перешкоджають безпеці учасників освітнього процесу;
  • відпрацювати систему узгоджених поглядів і уявлень учнів, педагогів, психологів, батьків на освітнє середовище школи;
  • обґрунтувати умови організації безпечного освітнього середовища та вимоги (критерії) до його ефективної організації для кожного учасника освітнього процесу;
  • скласти мінімальну та доступну програму навчання для учнів, педагогів, батьків;
  • сформулювати конкретні рекомендації учням, педагогічним працівникам, адміністрації школи, батькам щодо організації безпечного середовища в закладі.